Helsinki historia

Helsinki to jedno z najstarszych miast w Skandynawii. Jego założycielem był w 1550 r. król Szwecji Gustaw I Waza. Początkowo król osiedlał tu Finów z okolic Laponii, ale z czasem postawił na Szwedów. Nic więc dziwnego, że miasto od początków swego istnienia miało dwie nazwy: fińską Helsinki i szwedzką Helsingfors.

Niestety, drewniana osada była wielokrotnie nawiedzana przez pożary, związku z czym do czasów współczesnych zachowały się jedynie fundamenty części dawnych kościołów. Budynki, które obecnie znajdują się centrum miasta pochodzą w głównej mierze z XIX wieku. W tym też czasie powstało Wielkie Księstwo Finlandii ze stolicą w Helsinkach. Było ono jednak uzależnione od imperium rosyjskiego.

W 1917 roku ogłoszono niepodległość Finlandii. Niestety, Helsinki dość szybko znalazły się w samym środku wojny domowej. Początkowo miasto było opanowanie przez wojska „czerwonych”, dość szybko jednak ich miejsce zajęły oddziały „białych” pod wodzą gen. Carla Gustafa Emila Mannerheima. Obecnie od jego imienia i nazwiska pochodzi nazwa głównej i najbardziej reprezentacyjnej ulicy w mieście.

W XX wieku Helsinki wielokrotnie były areną istotnych wydarzeń i charakterze międzynarodowym. To właśnie w stolicy Finlandii podpisano układ o ograniczeniu zbrojeń SALT. Tu też odbyła się konferencja Współpracy i Bezpieczeństwa w Europie.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.