Komunikacja w Burgas sprowadza się w głównej mierze do konieczności poruszania się po mieście pojazdami Burgasbus lub taksówkami. Firma Burgasbus jest przedsiębiorstwem publicznym, którego właścicielem są władze miasta.

» schemat komunikacji miesjkiej w Burgas

» rozkłady jazdy, dodatkowe informacje

Autobusy

W mieście istnieje kilka zajezdni autobusowych, które obsługiwane są przez pojazdy należące do spółek zależnych od Burgasbus. Przykładowo można tu skorzystać z Bus Południe, firmy posiadającej swoją zajezdnię przy ul. Bulair. Z kolei spółka Zachód mieści się w dzielnicy przemysłowej Burgas, niedaleko hipermarketu Billa. Stąd też odjeżdżają linie kolejowe.

Pojazdami Burgasbus można się poruszać po całym mieście i jego okolicach. Poza tym można się nimi przejechać do Warny.

Pasażerowie są zobowiązani do skasowania biletów natychmiast po wejściu do autobusu. Można nim przewozić m.in. rowery i wózki. Warto podkreślić, że firma oferuje spore zniżki dla uczniów szkół miejskich oraz rencistów (kobiet powyżej 65 roku życia i mężczyzn, którzy ukończyli 70 lat).

Poprzez pocztę elektroniczną wysłaną na adres e-mail bourgas_bus@mail.bg, pasażerowie mogą się kontaktować z firmą. W ten sposób mogą składać reklamacje, skargi i sugestie. Ważne, aby w swoich e-mailach podawali precyzyjne dane dotyczące stwierdzonych nieprawidłowości. Chodzi o dokładną datę, godzinę, linie oraz numer boczny autobusu.

W mieście znajdują się cztery zajezdnie, które noszą nazwy od kierunków świata. Bilet należy skasować niezwłocznie po wejściu do pojazdu. Dość duże zniżki przysługują uczniom szkół miejskich oraz rencistom (czyli kobietom po 65. Roku życia i mężczyznom od 70. roku życia).

Trolejbusy

Trolejbusy w Burgas uruchomiono 25 września 1995. 25 lipca 2011 uruchomiono nową linię trolejbusową nr T2, po trasie zlikwidowanej linii autobusowej nr 209.

Obecnie w Burgasie istnieją dwie linie trolejbusowe:

  • Т1: Zajezdnia Meden Rudnik – Kombinat Naftochemiczny – Zajezdnia Meden Rudnik
  • T2: Zajezdnia Meden Rudnik – stadion klubu Czernomorec – dworzec główny Burgas

Do obsługi linii w eksploatacji znajduje się 15 trolejbusów:

  • Volvo B58/Hess – 10 trolejbusów
  • Berna 4GTP – 5 trolejbusów

Taksówki

Taksówki w Burgas, tak jak i w całej Bułgarii są wyjątkowo tanie. Postój taxi znajduje się tuż przed halą odlotów, natomiast w hali przylotów funkcjonuje informacja taxi.

Podróżni, którzy chcą skorzystać z usług taksówkarskich powinni najpierw dokładnie ustalić cenę kursu.

Niezwykle tanie taksówki to podstawa transportu. Warto jednak na samym początku podróży ustalić cenę kursu, żeby potem nie zostać „naciągniętym” na wyższą kwotę.

W mieście znajduje się stacja kolejowa, która obsługiwana jest przez 4 perony. Mieści się ona w przemysłowej dzielnicy miasta, niedaleko hipermarketu Billa.

W mieście znajdują się cztery zajezdnie, które noszą nazwy od kierunków świata. Bilet należy skasować niezwłocznie po wejściu do pojazdu. Dość duże zniżki przysługują uczniom szkół miejskich oraz rencistom (czyli kobietom po 65. Roku życia i mężczyznom od 70. roku życia).

 

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.