Neseber, Bułgaria

Nadmorski Park

Największą atrakcją Burgas jest Nadmorski Park, w którym wybudowano teatr pod gołym niebem. W sezonie letnim wystawiane są tu sztuki teatralne, odbywają się koncerty i festiwale.

W Parku można zobaczyć również pomnik Adama Mickiewicza oraz Katedrę Cyryla i Metodego. Na uwagę zasługuje także cerkiew ormiańska oraz wystawa kwiatów, zlokalizowana tuż przy granicy z Parkiem.

Aquapolis

Innym miejscem wartym odwiedzenia jest wodny park rozrywki “Aquapolis”. Wybudowano go stosunkowo niedawno, bo w 2003 roku.

Słoneczny Brzeg

Starszym osobom Słoneczny Brzeg kojarzy się z wypoczynkiem z czasów PRL – u. Trzeba jednak przyznać, że od tamtych chwil kurort zmienił się nie do poznania. Obecnie może konkurować z najbardziej znanymi ośrodkami wypoczynkowym zagranicą.

W nowych lub gruntownie odnowionych hotelach życie tętni od rana do późnych godzin nocnych. Pełno tu zieleni, atrakcji oraz możliwości spędzenia wolnego czasu. Największym powodzeniem cieszą się sporty wodne.

Słoneczny Brzeg położony jest pomiędzy przylądkiem Emine a Nesebyrem; zaledwie 35 km od Burgas. Jego największym atutem jest wyjątkowo spokojne Morze Czarne oraz szeroka plaża, którą od zalesionych terenów oddzielają spore wydmy. Plaża ma ok. 8 km długości i 30 – 60 m szerokości. Pokrywa ją delikatny, złoty piasek, tworzący tutejsze wydmy. W niektórych miejscach można spotkać wyjątkowe, rzadko spotykane rośliny.

Morze w okolicach Słonecznego Brzegu odznacza się łagodnym wejściem i płytką wodą, dzięki czemu chętnie przyjeżdżają w te okolice rodziny z dziećmi. Zreszt na najmłodszych czekają też inne atrakcje: place zabaw, baseny z brodzikami, zabawy na plaży pod okiem opiekunów, wycieczki na plażę Robinsona Crusoe, wielkie malowanie, dyskoteki tylko dla maluchów, lokale ze specjalnym menu. Oprócz tego działa tu całodobowe przedszkole.

Połączenia pomiędzy Burgas a Słonecznym Brzegiem oferują prywatne busy.

Nesebyr

Nesebyr jest malowniczo usytuowanym miastem, którego sporą zaletą jest plaża, możliwość spacerowania wśród wielu, ciasnych uliczek oraz średniowieczne cerkwie. To wszystko otoczone jest ruinami murów obronnych, ciągnących się wzdłuż całej wyspy. Na uwagę zasługują również stare, zabytkowe domy, które zadziwiają swoją architekturą.

Warto zauważyć, ze Nesebyr jest jednym z najstarszych miast Europy. Jego historia zaczyna się w VII w. p.n.e. Nic wiec dziwnego, ze całe miasto zostało wpisane na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.

Turystów przyciąga wyjątkowa atmosfera tego miejsca oraz moc zabytków. W pierwszej kolejności warto zobaczyć kilkanaście średniowiecznych cerkwi. Najstarsza z nich to tzw. Cerkiew Stara Metropolia, która pochodzi z V-VI wieku. W dobrym stanie zachowały się również Cerkiew Nowa Metropolia (pokryta niemal w całości freskami); jedna z najlepiej zachowanych cerkwi w Bułgarii – Cerkiew Chrystusa Pantokratora; Cerkiew św. Apostołów; Cerkiew św. Jana Chrzciciela; Cerkiew św. Teodora; Cerkiew św. Paraskewy; Cerkiew Archaniołów Gabriela i Michała.

Będąc w tym mieście warto się również wybrać do Muzeum Archeologicznego oraz Muzeum Etnograficznego. W tym ostatnim szczególnym zainteresowaniem cieszą się greckie, rzymskie i bizantyńskie mury obronne, tureckie łaźnie, wiatraki z okresu odrodzenia narodowego.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.