Podróż samochodem

Podróżowanie po Ukrainie samochodem ma swoje plusy i minusy. Do najważniejszych atutów należy z pewnością zaliczyć możliwość dotarcia do każdego upragnionego miejsca. Zaletą jest również niska cena paliwa oraz niewielki koszt podróży, szczególnie jeśli rozłoży się go na większą liczbę pasażerów.

Z kolei do mankamentów tego typu przejazdów trzeba zaliczyć długie kolejki na granicy oraz fatalny stan ukraińskich dróg. Nawet polscy kierowcy mogą mieć z tutejszymi nawierzchniami spory problem, bowiem pełno w nich dziur, w których łatwo uszkodzić zawieszenie. Istotnym minusem jest również oznakowanie dróg. Kolejne utrudnienia mają charakter „proceduralny”. Przede wszystkim kierowcy poruszający się pożyczonym samochodem, muszą mieć notarialne poświadczenie upoważnienia do korzystania z pojazdu. Niezbędna jest również Zielona Karta bądź ubezpieczenie ukraińskie, ważne przez dwa tygodnie. Można je nabyć na granicy lub tuż za nią. Kosztuje ok. 15 hrywien.

Należy pamiętać, że dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,0 promila.

Ograniczenia prędkości na Ukrainie:

  • teren zabudowany – 60 km/h
  • teren niezabudowany – 90 km/h
  • brak autostrad.

Parkowanie

We Lwowie, jak i całej Ukrainie, parkowanie odbywa się w sposób dość chaotyczny. Bardzo ciężko jest znaleźć wolne miejsce w centrum. Wiele osób parkuje w miejscach niedozwolonych. Slużby porządkowe rzadko kiedy reagują na wykroczenia związane z nieprawidłowym parkowaniem. Czasami zdarzają się akcje odholowywania samochodów pozostawionych w nieprawidłowych miejscach, lecz dzieje się to “raz na ruski rok”. Parkowanie na ulicach za wyjątkiem miejsc z parkomatami jest bezpłatne. Najlepiej pozostawić auto na parkingu strzeżonym ze względu na zdarzające się włamania.

  • parkomaty; orientacyjny koszt 4UAH/h
  • opłata na parkingu strzeżonym 7-10UAH/h

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.