Sobór Mądrości Bożej

Mianem tym określa się Sofiję Kijowską lub Sobór Sofijski. Obecnie znajduje się tu muzeum.

Pierwsze obiekty sakralne powstały na tym terenie w X wieku. Do czasów współczesnych zachowały się m.in. XI – XII – wieczne freski w stylu bizantyjskim. Interesująco wyglądają też XVII – wieczne barokowe zdobienia.

Złota Brama

Złota Brama nazywana też Złotymi Wrotami jest w rzeczywistości fragmentem ogromnych średniowiecznych murów miejskich. Strzegła mieszkańców Kijowa od XI stulecia. Niestety, oryginalna brama nie zachowała się do czasów współczesnych w na tyle dobrym stanie, aby moc ją prezentować szerszej publiczności. Udostępnione wrota stworzono w 1982 roku z okazji 1500-lecia miasta.

Synagoga Centralna w Kijowie

To niesamowity pomnik XIX-wiecznej architektury sakralnej. Jej fundatorem był Łazar Brodzki, miejscowy bogacz i przedsiębiorca.

Synagoga pełniła funkcje sakralne dość krotko, bo zaledwie od 1897 do 1926 roku. Później przerobiono ją m.in. na dziecięcy teatr lalek. Z czasem zwrócono synagogę gminie żydowskiej. Jej ponowne otwarcie nastąpiło w 2000 roku.

Monaster św. Michała Archanioła

Określa się go również Monasterem Wydubickim. Generalnie jest to klasztor męski, którego początki określa się na lata 70 – te XI wieku.

Najstarszą budowlą klasztorną jest sobór św. Michała Archanioła. Obecnie można tu zobaczyć część z XII – wiecznych malowideł oraz współczesną reprodukcję ikonostasu.

Ławra Peczerska

Ławra to kompleks budowli sakralnych, z których część należy do kościoła prawosławnego, a część jest administrowana przez państwo.

Obecny wygląd Ławry jest związany z pracami budowlanymi i jednoczesną rozbudową świątyni i klasztoru. Prace rekonstrukcyjne prowadzono też po II wojnie światowej, bowiem Ławra została poważnie zniszczona. Modernizacja i odbudowa zakończyła się w 2000 roku. Obecnie w obrębie Ławry funkcjonuje aż szesnaście cerkwi, seminarium duchowne, klasztor, stara drukarnia i budynki, które pozostały po dwunastowiecznym szpitalu.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.