Kuchnia ukraińska

Kuchnia ukraińska należy do kuchni kresowych. Jej najważniejszym wyróżnikiem jest ogromna różnorodność. Wynika to zarówno ze skomplikowanych dziejów Ukrainy, jak i z jej położenia geograficznego. Wszystko to sprawia, że kuchnia ukraińska jest dość tłusta i ciężka. W dodatku królują tu zarówno potrawy typowe dla rodów słowiańskich, jak i dla Azjatów.

Na ukraińskich stołach dominują zabielane śmietaną zupy, makarony, ziemniaki, ser biały i chleb. Ten ostatni podaje się praktycznie do wszystkiego. Najbardziej znanym daniem są pierogi. Mogą być przyrządzane na słodko (jak pączki) lub słono. Pod ta ostatnią postacią pojawiają się pierożki ziemniaczane, z farszem mięsnym lub kapuściano – grzybowym. Podawane są jako oddzielne danie lub jako część składowa zup.

Jeśli chodzi o desery, to na szczególną uwagę zasługują kijowskie torty. Są wyjątkowo słodkie. Wiele uciechy dostarczą też tutejsze bombonierki z czekoladkami z orzechem laskowym w środku. Godne polecenia są również owoce sezonowe – latem i wczesną jesienią najsmaczniejsze są jabłka, gruszki, śliwki i arbuzy z Chersonia.

Nie można zapomnieć o ogromnym wyborze napojów. Na pierwsze miejsce wysuwa się popularny kwas oraz herbata (czaj). W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się herbaty owocowe. Nie poleca się natomiast tutejszych napojów gazowanych oraz wód mineralnych. Wiele z nich jest słonych.

Znacznie lepiej prezentuje się kijowska oferta napojów alkoholowych. Bez problemu można kupić smaczne piwa (Chernigiwskie, Obroń) czy wina. Spośród mocniejszych trunków na uwagę zasługuje na pewno wódka Hetman, Nemiroff i Chortyca.

Popularne elementy kuchni ukraińskiej

  • Pielmeni – pierogi z wołowo-wieprzowym farszem
  • Juszka – sycąca zupa rybna
  • Moskale – kotlety ziemniaczane
  • Korowaj – rodzaj ukraińskiego chleba pieczonego specjalnie na wesele
  • Riażanka – kefir poddany obróbce termicznej
  • Sok brzozowy
  • Barszcz ukraiński
  • Pierogi ruskie

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.