Kreszczatyk, Kijów

Chreszczatyk

Chreszczatyk to jedna z najbardziej znanych ulic na świecie. Ma nieco ponad 1,2 km długości. Z racji swego wieku (ma ponad 300 lat) stanowi doskonały przegląd stylów architektonicznych. W dodatku to właśnie z tą ulicą wiąże się pierwszy telefon, telegraf, kanalizacja i wodociąg, gazowe oraz elektryczne oświetlenie. Nie mówiąc już o tym, że i pierwszy tramwaj miały swój początek na Chreszczatyku.

Obecnie jest to jedna z ważniejszych arterii spacerowych i handlowych w mieście.

Majdan Niepodległości

Rozsławiony dzięki Pomarańczowej Rewolucji plac. W ostatnim czasie został odnowiony, w związku z czym pyszni się przepychem. Od placu rozchodzą się symetrycznie we wszystkie strony, kijowskie ulice.

Górne Miasto

W rzeczywistości są to pozostałości po dawnym grodzie założonym przez Włodzimierza, chrzciciela Rusi. Z czasem było to ulubione miejsce książąt i kupców arabskich.

Park Peremohy

Nazywany Parkiem Zwycięstwa jest jednym z najpopularniejszych miejsc dla amatorów świeżego powietrza. Latem z tutejszych jezior korzystają miłośnicy kąpieli (szczególnie gdy temperatura powietrza osiąga 30-35 st. C). Natomiast zimą jeziora zamarzają i przemieniają się w ogromne lodowiska.

Pomnik Przyjaźni Narodów

To ogromnych rozmiarów półkole, nazywane przez Ukraińców tęczą. Pod nią stoją dwie postacie, symbolizujące zaprzyjaźnione ze sobą narody: ukraiński i rosyjski. Pomnik warto zobaczyć nie tylko ze względu na jego walory estetyczne, ale i dlatego że spod tęczy rozciąga się niezapomniany widok na Dniepr, port rzeczny i starą część Kijowa.

Most Zakochanych

Jeden z najbardziej znanych mostów na Ukrainie. Bardzo często dochodzi tu do zaręczyn. Zakochani przywiązują do jego przęseł wstążeczki lub kłódki z wyrytymi inicjałami. Następnie wyrzucają kluczyk od kłódki do wody. W ten sposób gwarantują sobie to, iż zawsze będą razem. Na dobre i złe.

Stadion Dynamo Kijów

To stadion najbardziej znanej i utytułowanej drużyny piłkarskiej w Kijowie. Wejście główne znajduje się tuż za Mostem Zakochanych.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.