Kijów, Ukraina


Kijów to stolica Ukrainy. Miasto, położone nad rozlewającym się bardzo szeroko Dnieprem, jest najważniejszym centrum administracyjnym, gospodarczym, przemysłowym, kulturowym i naukowym kraju. Ze względu na swoje usytuowanie oraz fakt, iż znajduje się tu bardzo dużo parków i ogrodów, Kijów nazywa się najbardziej zalesioną stolicą Europy.

Miasto leżące w północnej części Ukrainy, na Nizinie Naddnieprzańskiej, znajduje się na kilku wzgórzach poprzecinanych głębokimi jarami. Nic więc dziwnego, że na jego terenie istnieje bardzo dużo terenów zielonych. Sprzyja też temu położenie u ujścia Desny do Dniepru, rozlewającego się wśród zadrzewionych wzniesień.

Warto dodać, że na rzece wybudowano duży zbiornik zaporowy (tzw. Zbiornik Kijowski). Jego zadaniem jest dostarczanie do miasta wody do celów konsumpcyjnych i przemysłowych. Zbiornik ma powierzchnię 922 km2, zaś wodę dostarcza się do miasta licznymi kanałami.

Kijów znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego kontynentalnego. Średnia temperatura w styczniu wynosi -6 st. C., zaś w lipcu jest to 20 st. C. Z kolei średnia wysokość opadów wynosi od 58 mm zimą do 91 mm latem.

Obecnie miasto zamieszkuje ok. 2,76 mln ludzi; natomiast w całej aglomeracji jest to ponad 5,2 mln mieszkańców. Miasto zajmuje 839 km2 powierzchni. Na tym obszarze dominuje przemysł chemiczny, maszynowy, środków transportu, spożywczy, elektrotechniczny, obuwniczy, poligraficzny, włókienniczy oraz materiałów budowlanych.

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


drukuj: 

Drukuj przewodnik - Kijów, Ukraina - przewodnik internetowy
Booking.com
alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Kijów

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

50.4506,30.5243
Kijów