Informacje ogólne

Kijowska komunikacja miejska jest bardzo dobrze zintegrowana. Jej podstawę stanowi metro, które gwarantuje szybkie i wygodne poruszanie się po mieście. Jego znakomitym dopełnieniem jest:

  • 35 linii tramwajowych,
  • 40 linii trolejbusowych,
  • mnóstwo połączeń autobusowych (obowiązuje numeracja od 1 do 119),
  • marszrutki (busy  najczęściej koloru żółtego o numeracji 150-600).

Warto pamiętać, że większość linii trolejbusowych znajduje się na prawym brzegu, zaś tramwaje jeżdżą głównie po lewej stronie, Padolu i Borszczahiwcach.

Podróżni udający się do Kijowa, winni zaopatrzyć się w dowidnik. Jest to rodzaj informatora z obowiązującym rozkładem ruchu całej komunikacji miejskiej, podmiejskiej, linii kolejowych i autobusowych. Dowidnik kosztuje około 4 hrywien.

Warto też zaopatrzyć się w kieszonkowy atlas miasta obowiązujący w danym roku. Znajdują się w nim mapki ze schematami funkcjonowania metra oraz wszystkich linii tramwajowych, trolejbusowych, autobusowych i marszrutek. Za atlas trzeba zapłacić około 5 hrywien.

Tramwaje

Historia tutejszych tramwajów zaczyna się 11 sierpnia 1891 roku. Dziesięć miesięcy później wyruszył w trasę pierwszy tramwaj elektryczny w ówczesnej Rosji. Obecnie linie tramwajowe kursujące po Kijowie stanowią doskonałe uzupełnienie metra. W sumie w mieście zlokalizowano 23 linie, które obsługuje aż 440 pociągów. Łączna długość tras tramwajowych to 249,6 km. Tramwaje kursują od 6 rano do 11 wieczorem. Tramwaje kursują w godzinach 6-23.

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest linia tramwajów ekspresowych, które kursują na Borszczahiwcach. Podobna linia powstaje na lewym brzegu. Dzięki temu dojdzie do połączenia stacji metro Liwobereżna z masywem Trojeszczyna. Trzeba też zauważyć, że kijowskie linie tramwajowe są w ostatnim czasie były intensywnie modernizowane, co wiązało się bezpośrednio z EURO 2012.

W tramwajach bilety kasuje się w kasownikach, aczkolwiek obok nich pracują też bileterki. Za nieskasowany bilet grozi 10 hrywien kary. Cena pojedynczego biletu to 3 UAH.

Autobusy i Trolejbusy

Przystanki autobusowe znajdują się w pobliżu stacji metra. Dzięki temu podróżni mogą się łatwo poruszać po Kijowie. Bilety na przejazd można kupić w kiosku, u konduktora lub u kierowcy. Co ciekawe, nie trzeba ich w ogóle kasować. Interesujący jest również fakt, że na wielu przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy lub też znajdują się one w bardzo dziwnych miejscach. Generalnie jednak panuje zasada, iz w godzinach szczytu autobusy jeżdżą znacznie częściej niż wieczorami.

Oznakowanie autobusów pokrywa się z numeracją trolejbusów i tramwajów. W dodatku na szybie istnieje kilka różnych numerów, w związku z czym bardzo trudno połapać się w tym jaki autobus jakiej linii akurat podjechał na przystanek. Nie mówiąc już o tym, że nie zawsze zdąży się przeczytać rozkład jazdy i trasę przejazdu znajdującą się za szybą pojazdu. Z tego też względu najrzetelniejsze informacje można uzyskać od ekspedientek, które sprzedają bilety miesięczne i zwykłe, których koszt to około 3 hrywny. Autobusy kursuja między 6 a 20. Trolejbusy natomiast kursują do godziny 22.

Marszrutki

Dużo popularniejsze od autobusów i trolejbusów są taksówki zbiorowe, zwane „marszrutkami”. Ten charakterystyczny dla krajów bloku byłego związku radzieckiego rodzaj transportu miejskiego jest obsługiwany przez mikrobusy, które jeżdżą po wyznaczonych trasach, ale podobnie do taksówek zatrzymują się na żądanie pasażera. Koszt przejazdu wacha się w granicach 5 UAH, aczkolwiek wszystko zależy od kierowcy i trasy jaką chcemy pokonać.

Metro

Metro w Kijowie należy do grona najgłębiej położonych linii na świecie. To swoista pamiątka po Stalinie i jego obawach przed wybuchem III wojny światowej.

Obecnie w skład kijowskiego metra wchodzą trzy linie łącznie obsługujące przeszło 50 stacji. Kijowskie metro składa się z trzech linii. Dwie z nich łączą prawy i lewy brzeg Dniepru poprzez Most Metro i Most Piwdiennyj. Z kolei trzecia linia kursuje wyłącznie na prawym brzegu rzeki. Każda linia została oznaczona innym kolorem. I tak najstarsza jest linia czerwona licząca 18 stacji, jeżdżąca od stacji Lisowa do stacji Akademmisteczko. Na jej trasie znajduje się centralna stacja Chreszczatyk (wyjście do centrum miasta), stacja Wokzalna (wyjście do głównego dworca kolejowego) oraz Arsenalna (wyjście do Ławry Pieczerskej. Jest to najgłębiej pod ziemią położona stacja metra licząca 102 m. głębokości). Jeśli zaś chodzi o druga linię – niebieską liczącą 16 stacji, to łączy ona stację Lybidzka ze stacją Herojiw Dnipr. Najnowszą linią jest linia zielona(20 stacji) prowadząca od stacji Dorohożyczi do stacji Charkiwska. Charakterystycznym miejscem dla tej linii jest stacja Zołoti Wrota, czyli najładniejsza stacja w kijowskim metrze. Od niej też zaczyna się zwiedzanie starego miasta.

Składy kursują od 5.45 do 24.00. W godzinach szczytu jeżdżą co 2-3 minuty, natomiast w pozostałym okresie do 5 minut. Wyjątkiem są godziny między 22.00 a 24.00, kiedy na przyjazd pociągu trzeba czekać około kwadransa.

Bilety na metro mają formę żetonów, które wrzucamy przed przejściem przez bramkę i jeździmy do woli, póki nie wyjdziemy na powierzchnię. Cena takiego żetonu to 4 UAH. I chociaż jest to bardzo tanio  to w porównaniu z cenami, gdy rząd dotował bilety i kosztowały 50 kopiejek aktualnie musimy wydać dużo więcej.

Bilet miesięczny można zakupić za 95 Hrywien, co po głębszym zastanowieniu nie jest zbyt opłacalnym nabytkiem.

Istnieje możliwość zakupu elektronicznej karty, która kosztuje 12 hrywien. Kartę można ładować dowolną ilością przejazdów (wyłącznie!) na metro.

» Zobacz plan metra.

Kolej linowa

W Kijowie można też skorzystać z urokliwej kolejki linowej(funicular), która zabierze nas nas z historycznego górnego miasta na bardziej komercyjne dolne miasto. Koszt biletu na kolejkę to 3 UAH. Kolejka kursuje w godzinach 7-23 a w weekendy 8-23. Czas przejazdu wynosi około 5 minut.

Szybka kolej miejska

W stolicy Ukrainy istnieje szybka kolej naziemna, która pozowli nam przemieszczać się po całym mieście bardzo szybko. Tabor składa się z wysłużonych maszyn, ale władze zapewniają, że są w pełni sprawne i bezpieczne chociaż może niezbyt wygodne. Koszt biletu na ten środek transportu wynosi 4 hrywny. Bilety można kupić w kasie na stacjach.

Taxi

W Kijowie istnieje wiele firm świadczących usługi przewozowe. Za rozpoczęcie przejazdu naliczana jest kwota 35 UHR. Średnio za 1 km płaci się 5 UHR, ale na niektórych trasach cena ta jest nieco wyższa Dotyczy to szczególnie kursów między lotniskiem a centrum miasta.

 

Statek spacerowy

Stacja metra Pocztowa Płoszcza znajduje się w pobliżu Portu Rzecznego. To właśnie stąd co godzinę wypływa statek spacerowy, dzięki któremu można podziwiać panoramę Kijowa od strony Dniepru podczas godzinnego rejsu. Ogromne wrażenie wywiera zwłaszcza Ławra Kijowsko – Pieczerska.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.