Katedra patriarchalna w Bukareszcie (Catedrala Patriarhală din Bucureşti)

Jest to główna świątynia Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Powstała w latach 1656 – 1658. Jej patronami są cesarz Konstantyn i jego matka św. Helena. W katedrze przechowuje się relikwie patrona Bukaresztu św. Demetriusza Nowego.

Arcul de Triumf

Jak sama nazwa wskazuje jest to łuk triumfalny, wzniesiony na podobieństwo budowli paryskiej. Znajduje się w północnej części Bukaresztu, na alei Kiseleff. Obiekt upamiętnia wszystkich żołnierzy walczących w barwach Rumunii.

Pierwszy (wtedy jeszcze drewniany) łuk stanął zaraz po uzyskaniu niepodległości przez Rumunię. Następny wybudowano po zakończeniu działań militarnych w związku z I wojną światową. Ostatecznie w 1936 roku stanął łuk, który można podziwiać do dnia dzisiejszego. Budowla ma 27 m wysokości, a jej podstawą jest prostokąt o bokach 25×11,5 m.

Pałac Creţulescu (Palatul Creţulescu)

Jest to zabytkowy budynek z początków XX wieku. Powstał dla rodziny Creţulescu, ale obecnie mieści się w siedziba UNESCO Europejskiego Centrum Szkolnictwa Wyższego UNESCO – CEPES.

Pałac Parlamentu (Palatul Parlamentului)

Jeden z największych budynków na świecie, do którego budowy trzeba było rozebrać ok. 7 km kw. Centrum starego miasta. Niezbędne było również przesiedlenie ok. 40 tys. ludzi.

W zamyśle pomysłodawców miała to być ogromna dzielnica rządowa, w skład której miał wchodzić wspomniany pałac, Ministerstwo Obrony Narodowej, Rumuńska Akademia Nauk, Hotel Mariott oraz szeroki „Bulwar Zwycięstwa Socjalizmu”.

Pałac Parlamentu wybudowano w stylu neoklasycystycznym o dość eklektycznym charakterze. W sumie posiada 12 nadziemnych pięter i 8 poziomów podziemnych. Ma ok. 1100 pomieszczeń, 30 sal wielofunkcyjnych, 440 biur, kilka restauracji i bibliotek. Ponadto znajduje się tu sala koncertowa oraz dwa parkingi podziemne. Zabudowa zajmuje 65 tys. m kw. powierzchni. Część prac budowlanych ciągle trwa. Początkowy koszt robót oszacowany na 1,75 mld USD, wzrósł w 2006 roku do 3 mld euro

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.