Stary Dwór (Curtea Veche)

Jest to dawna siedziba książąt wołoskich. Obecnie znajduje się w dzielnicy Liscani.

Pierwsza rezydencja powstała tu w czasach Włada Palownika. Jednak już w XVI wieku została przebudowana przez Mirczę Pastucha, stając się ważnym miejscem w mieście. Kiedy jednak w 1775 roku powstał Dealul Spirii, Curtea Veche popadł w niełaskę i zapomnienie. Ostatecznie jednak pełni rolę obiektu muzealnego.

Muzeum Wsi (Muzeul Naţional al Satului „Dimitrie Gusti”)

Uroczy skansen, który zlokalizowano w parku Park Herăstrău. To najstarsze (rok założenia 1936) i największe (ponad 100 tys. m kw.) muzeum na wolnym powietrzu w Rumunii. Jego pomysłodawcą byli: socjolog Dimitrie Gusti, dramaturg Victor Ion Popa i etnograf Henri H. Stahl.

Zwiedzający mogą podziwiać kilkaset obiektów, które oddają życie na rumuńskiej wsi. Wiele z eksponatów to oryginalne domy, budynki gospodarcze czy cerkwie, które przeniesiono tu z całego kraju.

Muzeum Rumuńskiego Chłopa (Muzeul Ţaranului Român)

Muzeum mieści się w pięknym budynku, ale jeszcze piękniejsze i ciekawsze są jego zbiory. Naprawdę urzekają one swoim bogactwem. Wystarczy wspomnieć, że sama tylko kolekcja ceramiki ludowej liczy ponad 18 tys. eksponatów.

Narodowe Muzeum Sztuki (Muzeul Naţional de Arta)

Narodowe Muzeum Sztuki mieści się w Pałacu Królewskim. W swoich zbiorach posiada ponad 100 tys. dzieł sztuki europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem sztuki rumuńskiej.

Muzeum Historii Naturalnej im. Grigore Antipy
(Muzeul de Istorie Naturala Grigore Antipa)

Specjaliści twierdzą, że jest to jedna z najstarszych tego typu placówek na Ziemi. W jej zbiorach znajduje się 30 tys. eksponatów, z których na szczególną uwagę zasługuje szkielet wymarłego trąbowca Deinotherium (zwierz podobny do słonia i mamuta). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również ogromny wypchany słoń morski.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.