Wjazd i pobyt

Do Rumunii można wjechać na podstawie ważnego i pozostającego w dobrym stanie technicznym paszportu lub dowodu osobistego. W ten sposób można przebywać na terenie tego państwa do 90 dni, powyżej 3 miesięcy konieczne jest zalegalizowanie swojego pobytu poprzez uzyskanie stosownego pozwolenia. Niezbędne dokumenty i podanie składa się w biurach ds. cudzoziemców. Samowolne przedłużenie pobytu bez uzyskania na to stosownej zgody grozi dotkliwymi sankcjami finansowymi.

Zdrowie

Na terenie Rumunii nie ma szczególnego zagrożenia epidemiologiczno – sanitarnego, aczkolwiek zaleca się wykonanie szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i polio. W okresie letnim zdarzają się przypadki zachorowań na cholerę lub zapalenie opon mózgowych, w związku z czym nie powinno się spożywać nieprzegotowanej wody.

Polacy, którzy posiadają ważna Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ; wydawana przez oddziały NFZ) mogą korzystać z niezbędnej opieki zdrowotnej. Porady lekarzy są bezpłatne, o ile posiadają oni podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Zdrowotnych. Natomiast usługi ambulatoryjne, stomatologiczne oraz większość lekarstw jest częściowo odpłatnych. Wyjątek stanowią nagłe sytuacje.

Cło

Polacy wjeżdżający do Rumunii oraz osoby fizyczne reprezentujące osoby prawne mogą wwieźć do 10 tys. USD. Trzeba jednak pamiętać, że każdą kwotę powyżej 1 tys. USD trzeba zadeklarować przy wjeździe. Z kolei kwota powyżej 10 tys. USD musi być zdeponowana w granicznym punkcie celnym. Odbiera się ją dopiero przy wyjeździe z tego kraju. Należy też mieć na uwadze, że z Rumunii można wywieźć jedynie tyle waluty ile zadeklarowano przy wjeździe.

Dla kierowców

Wjeżdżając na teren Rumunii należy posiadać przy sobie dowód rejestracyjny, ubezpieczenie auta, prawo jazdy (nie musi być międzynarodowe, wystarczy polskie), ewentualnie dokument stwierdzający, że właściciel powierzył użytkowanie samochodu osobie trzeciej, w przypadku gdy właściciel nie uczestniczy w podróży.

Kierowcy muszą pamiętać, że za korzystanie z tutejszych dróg publicznych naliczane są stosowne opłaty. Winiety (tzw. roviniety) muszą posiadać wszystkie typy pojazdów: osobowe, mikrobusy, autobusy i autokary, ciężarowe, ciężarowe 3- i 4-osiowe. Winiety można nabyć na stacjach benzynowych Petrom, Rompetrol, Mol, w urzędach pocztowych, oraz w sieci CNDNR.

Osobną kwestią są opłaty mostowe, które uiszcza się w przypadku pokonywania następujących mostów:

  • Dunăre la Ferteşti – Cerna Vodă
  • Dunăre in sensul Giurgiu – Ruse
  • Dunăre la Giurgeni – Vadul Oii.

Jak już wspomniano, na terenie Rumunii wystarczy posiadanie polskiego prawa jazdy. Konieczne jest natomiast przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Przekroczenie prędkości jest bardzo surowo karane, szczególnie po nowelizacji rumuńskiego kodeksu drogowego. Na mandaty trzeba wydać od ok. 50 USD do ok. 250 USD. Poza tym osoba przyłapana na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu (dopuszcza się 0,8 promila), substancji odurzających lub leków o podobnym działaniu podlega karze od roku do 5 lat pozbawienia wolności.

Telefony kierunkowe

Tel. kierunkowy z Polski do Rumunii: +0040

Waluta

W Rumunii obowiązuje nowy lej rumuński (RON), który dzieli się na 100 bani.

Orientacyjne ceny wybranych produktów w PLN

Noclegi - rzut oka na ceny dla 2 osób Booking.com

  • 1 l mleka – 3,90 zł
  • chleb – 2,0 zł
  • 1 kg ryżu – 4,13 zł
  • jajka 12 sztuk – 8,69 zł
  • 1 kg sera – 21,0 zł
  • 1 kg piersi z kurczaka 28 zł
  • 1 kg ziemniaków – 1,90 zł
  • 1,5 l wody – 2,20 zł
  • obiad w restauracji – 26,0 zł
  • piwo w restauracji – 6, zł
  • butelka wina – 18,0 zł
  • lokalne piwo – 2,90 zł
  • paczka papierosów Marlboro 15,30 zł
  • 1 l benzyny – 4,65 zł

Polacy mogą podjąć pracę w Rumunii na zasadach identycznych jakie dotyczą mieszkańców tego kraju. Mają też możliwość przynależności do tutejszych związków zawodowych. Wolno również zajmować stanowiska w administracji publicznej, ale niekiedy wymagane są dodatkowe umiejętności i kwalifikacje.

Telefony alarmowe

Policja, pogotowie, straż pożarna – 112

Placówki MSZ

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii
ambasador: Marek Szczygieł
Rumunia, Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821
Tel. dyżurny: +40 21 3082200 Faks: +40 21 2303252
bukareszt.wpe@msz.gov.pl
www.bukareszt.msz.gov.pl

Instytut Polski w Bukareszcie
I sekretarz – dyrektor IP: Maja Wawrzyk
Rumunia, Bukareszt, str. Popa Savu 28, 011433
Tel.: +40 21 224 56 94 Tel.: +40 21 224 45 56 Faks: +40 21 224 56 93
bukareszt@instytutpolski.org
www.culturapoloneza.ro

Placówka MSZ znajduje się także w Câmpia Turzii

Godziny pracy urzędów i sklepów

Sklepy w Rumunii są czynne w podobnych godzinach jak w Polsce, czyli: sklepy spożywcze działają w godz. 8.00-18.00 (w soboty 8.00-14.00); inne sklepy – 10.00-19.00 (w soboty 10.00-14.00). Z kolei super- i hipermarkety funkcjonują także w niedziele.

Natomiast zdecydowana większość urzędów pracuje w godzinach 8.00-16.00, aczkolwiek niekiedy interesanci są przyjmowani w różnych godzinach w zależności od urzędu.

Język

Językiem urzędowym jest rumuński, ale można się również porozumieć po węgiersku, francusku i niemiecku.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.