Informacje ogólne

Komunikacja miejska w Hanowerze jest obsługiwana przez firmę GVH. To właśnie ona administruje i zarządza zarówno autobusami, tramwajami, jak i metrem.

Jeśli chodzi o koszt biletów jednorazowych, to jest on uzależniony od długości trasy i wynosi:

  • 1,50 EUR na krótkich dystansach (5 przystanków autobusowych lub 3 przystanki tramwajowe)
  • 2.50 EUR ważny 2 godziny na podróż w jedną stronę
  • 5.20 EUR bilet dobowy dla jednej osoby
  • 10 EUR bilet dobowy dla grupy do 5 osób
  • 60.6 EUR GVH Mobile Card jest to elektroniczny bilet miesięczny na jedną wybraną strefę.

Warto pamiętać o tym, że w Hanowerze obowiązują bilety czerwone ważne maksymalnie jeden dzień oraz niebieskie karty ważne powyżej jednego dnia. Obydwa rodzaje podzielono ze względu na strefy, w których bilet/karta może obowiązywać. I tak, bilety czerwone są ważne w trzech strefach: Hanowerze (ścisłym mieście), Umland (miasta i gminy ściśle przylegające do Hanoweru) oraz Region czyli obszary wiejskie mocno oddalone od stolicy Dolnej Saksonii. Natomiast w przypadku kart niebieskich, to obowiązują one na identycznym obszarze, z tym że podstawową strefę Hanower podzielono na dwie części: Hanower 1 i Hanower 2.

bilety Hanower

Karty Hanower - komunikacja

Tramwaje

Tramwaje w Hanowerze jeżdżą zarówno trasami naziemnymi, jak i podziemnymi. To ostatnie rozwiązanie zastosowano głownie w centrum miasta, ponieważ chciano je odciążyć z ruchu pojazdów. Z tego też względu tramwaje w centrum jeżdżą pod ziemią. Pozostawiono tylko jedną linię naziemną w centrum (dla celów historycznych), która jedzie z dworca kolejowego do starszych dzielnic, wąskimi uliczkami.Cztery linie tramwajowe są podmiejskie i kończą bieg w okolicznych miasteczkach (Langenhagen, Satstedt, Garbsen, Atwarmbuchen).

Tutejsze składy są bardzo ekologiczne i zużywają mniej energii niż przeciętne składy. O ile jest to możliwe, torowiska biegną z dala od ulic. W sumie sieć tramwajowa liczy 120 km i 195 przystanków.

Autobusy

Po mieście kursuje 135 autobusów na 39 trasach o łącznej długości 495 km. Do dyspozycji klientów oddano 683 przystanki. Co ciekawe, część tutejszego taboru została kupiona w poznańskim Solarisie. Poznań i Hanower to miasta partnerskie.

Taxi

Po Hanowerze kursuje wiele korporacji taksówkarskich (m.in. Hallo Taxi). Można je zamówić przez telefon (0511 3811) bądź przez Internet. Niestety, podróżowanie taksówką nie należy do tanich przyjemności. Jest to rozwiązanie opłacalne jedynie w przypadku samochodów i grup 7 – 9 – osobowych. Wtedy to koszt przejazdu ulega znacznemu obniżeniu. Rozpoczęcie kursu to koszt 3 EUR a każdy przejechany kilometr to koszt 2 EUR.

Rower

Rower jest niezwykle popularnym środkiem transportu w Hanowerze. Jeżdżą na nim dosłownie wszyscy: zarówno biznesmeni w garniturach, jak i matki z dziećmi. To najłatwiejszy sposób dotarcia z przedmieść do centrum miasta. Wypożyczenie roweru na dobę to koszt 15 euro. Pół godziny kosztuje 1 euro.

W dodatku tutejsze rozwiązania sprzyjają korzystaniu z rowerów. Przede wszystkim władze miasta cały czas budują nowe parkingi rowerowe (najwięcej rowerów zostawia się przy dworcu kolejowym). Ponadto stale są budowane nowe ścieżki rowerowe (zarówno o nawierzchni asfaltowej, jak i z kostki bitumicznej), istnieją dogodne zjazdy ze ścieżek na ulicę, świetnie działa sygnalizacja świetlna, a poza tym piesi wiedzą, że nie wolno im chodzić po ścieżkach rowerowych. Nie ma obowiązku korzystania z kasku. Istnieje jednak nakaz posiadania sprawnych świateł rowerowych (przednich i tylnych). W określonych godzinach (w weekendy przez całą dobę) można przewozić rowery za darmo środkami komunikacji miejskiej.

Pociąg

Podróżowanie po Hanowerze pociągiem jest dość łatwe, ponieważ znajdują się tu ważne stacje kolejowe. Jedną z nich jest Hannover Hauptbahnhof, czyli główny dworzec kolejowy w mieście. Chociaż powstał w 1843 roku, to jednak zalicza się go do największych dworców w całych Niemczech. Codziennie obsługuje ok. 250 tys. pasażerów.

Oprócz tego na uwagę zasługuje też stacja Hannover Messe/Laatzen, którą wybudowano z okazji odbywającej się w mieście Wystawy Expo 2000.

Po Hanowerze kursuje sieć szybkiej kolei S-Bahn obsługiwana przez Deutsche Bahn AG. Sieć powstała tuż przed Wystawą Expo 2000 a jej największą zaletą jest połączenie miasta z sąsiednimi miejscowościami (m.in. z Nienburgiem, Lehrte czy Langenhagen). W sumie istnieje tu 8 linii, których całkowita długość to 385 km. Istnieją 74 stacje S-Bahn.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.