Zamek Bratysławski

Uchodzi za dominujący zabytek w stolicy Słowacji. Jego pomysłodawcą był cesarz Zygmunt Luksemburski. Budowla wznosi się na 85-metrowym wzgórzu. Zamek powstał w miejscu starego grodziska słowiańskiego z IX wieku. Później była tu bazylika wielkomorawska, aż w XV wieku zdecydowano się na budowę okazałego zamku. Co ciekawe, obecnie jest on określany mianem „odwróconego stołu” (wszystko przez kształt zamku oraz cztery strzeliste wieże, przywołujące na myśl nogi od stołu).

W 1811 roku wojska austriackie niechcący zaprószyły ogień, w wyniku czego doszło do ogromnego pożaru. Przez ponad 150 lat władze miasta nie były zainteresowane odrestaurowaniem zabytku. Jednak w 1968 roku zakończono rekonstrukcję pałacu zamkowego, po czym przystąpiono do jego odbudowy.

Obecnie podróżni mogą tu podziwiać zbiory słowackiej sztuki oraz podziwiać liczne odwołania do historii państwa. Do najcenniejszych zbiorów należy zaliczyć Wenus Morawiańską, kolekcję klejnotów koronacyjnych oraz fragmenty czaszki neandertalczyka znalezione w mieście Szala.

Zamek Devin

To najstarszy obiekt tego typu w Europie. Istniał już w IX wieku i początkowo stanowił własność magnaterii węgierskiej. W 1809 roku zniszczyły go wojska napoleońskie. Nieco później to samo stało się z Kolumną Arpada, która została zburzona przez wojska czeskie.

Obecnie turyści mogą podziwiać ruiny zamku. Baczną uwagę warto zwrócić na:

  • Bramę Morawską – jest to kamienna brama, którą chronią dwie półkuliste baszty. Wybudowano ją w XV wieku na starszym wielkomorawskim wale,
  • resztki masywnej budowy z IV wieku, która z wyglądu przypomina antyczny grobowiec,
  • studnię zamkową o głębokości 55 m,
  • taras obserwacyjny z widokiem na Dunaj i austriackie wzgórze Braunsberg,
  • Wieżę dziewiczą,
  • XIII-wieczną basztę, którą przebudowano w XV wieku.

Należy dodać, że na Zamku Devin odbywają się uroczystości ku czci św. Cyryla i Metodego.

Zamek można zwiedzać codziennie (poza poniedziałkiem) od maja do października, w następujących terminach: wtorek – piątek 10.00 – 17.00, sobota, niedziela 10.00 – 18.00.

Katedra św. Marcina w Bratysławie

Jest to największy i najważniejszy kościół w stolicy Słowacji. Znajduje się w samym centrum Bratysławy przy ulicy Staromiejskiej. Przez 300 lat odbywały się tu koronacje monarchów węgierskich.

Stary ratusz w Bratysławie

Jego budowa zakończyła się w XV wieku. Obiekt powstał z połączenia dwóch oddzielnych budynków: domu Jakuba i domu Pawera. Z czasem rada miejska dokupiła jeszcze dom Ungera i rokokowy Pałac Apponyiego. Ratusz swój współczesny wygląd zawdzięcza licznym zmianom stylistycznym i architektonicznym. Można tu znaleźć fragmenty budowli w styli barokowym, renesansowym czy neogotyckim.

Przez cztery stulecia ratusz pełnił swoją funkcję, aczkolwiek był też więzieniem, mennicą, arsenałem, archiwum miejskim oraz miejscem do handlowania i świętowania. Obecnie istnieje tu Muzeum Miasta Bratysławy, w którym przedstawia się bogatą historię tego miasta.

Hlavné námestie

Jest to najważniejszy plac w Bratysławie, który pełni też funkcję rynku. Graniczy z Františkánskim námestii oraz ulicą Sedlárską i Radničną.

Przy placu znajduje się wiele cennych zabytków i budowli, które swoim pięknem i bogactwem przyciągają rzesze turystów. Najważniejszym obiektem jest oczywiście stary ratusz. Oprócz niego należy zobaczyć secesyjny palác Roland z 1906, neobarokowy Paluďaiov palác z 1880 roku, Miestodržiteľský palác, w którym znajdują się biura rządowe, rokokowy Kutscherfeldov palác z 1762 roku oraz fontannę Rollanda

Pałac Prezydencki w Bratysławie (Prezidentský palác lub Grasalkovičov palác)

Wybudowano go w 1760 roku dzięki staraniom chorwackiego hrabiego Antona Grasalkovića. Obecnie mieści się tu siedziba prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie.

Brama Michalska (Michalská brána, Michalská veža)

Do czasów współczesnych zachowała się tylko ta jedna brama miejska w Bratysławie. Wyróżnia się białą fasadą oraz 51-metrową wieżą z czterema tarczami zegarowymi i cebulastym hełmem. Przy bramie organizowane są liczne imprezy, koncerty i festyny.

Komentarzy dla “Zabytki Bratysławy”: 6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Wspaniale miejsce,liczne zabytki,imprezy,ciepla atmosfera.3 dni w Bratyslawie to stanowczo za malo ,aby poznac architekture,sztuke,historie miasta i regionu.