Kuchnia litewska

Kuchni litewska z wielką chęcią i ogromnym wyczuciem czerpie natchnienie kulinarne z kuchni państw ościennych. Nawiązuje też do kuchni azjatyckiej, gdzie stosuje się dużo przypraw. Stąd też w kuchni litewskiej wzięła się np. gałka muszkatołowa lub kolendra. Oprócz tego do potraw dodaje się sporo ziół rosnących na ziemi litewskiej.

Litwini jadają to wszystko, co jest dostępne na terenie kraju. Chodzi głównie o bogate zasoby zwierzyny, ryb słodkowodnych, ryb morskich, a także o warzywa, owoce, grzyby i wspomniane już zioła. Co ciekawe, tradycyjne dania zbożowe zostały wyparte przez ziemniaki sprowadzone z Ameryki.

We współczesnej kuchni litewskiej królują dania sycące i tłuste. Do przeszłości odeszły zupy. Zastąpiły je m.in. kwaszonki wszelkiego rodzaju: kiszona kapusta, ogórki, grzyby, jabłka, borówki, buraki i ryby. Jeśli chodzi o mięso, to najczęściej się je wędzi bądź konserwuje. Wyjątkowo smaczne są również białe sery, litewska śmietana i chleb pszenny.

Alkohole

Lietuviskas midus

Jest to litewski miód pitny. W trakcie destylacji rozcieńcza się go wodą, po czym leżakuje on przez osiem miesięcy. W zależności od odmiany miód pitny może posiadać w swoim składzie różnorodne zioła i rośliny (np. żurawinę, kwiaty lipy, jałowca bądź jagód).

Starka

Starka to najpopularniejszy napój alkoholowy na Litwie. Wyróżnia się przeszło stuletnią historią.

Omawiana nalewka powinna być przygotowana w oparciu o dawne receptury. Do jej produkcji niezbędny jest spirytus najwyższej jakości oraz składniki pochodzenia naturalnego. Starka charakteryzuje się brązowym kolorem i nieco szczypiącym smakiem.

Koncentracja alkoholu, z którego produkuje się nalewkę nie może być niższa niż 43% objętości.

Trejos Devynerios

Jest to wódka ziołowa, którą wytwarza się na Litwie już od XIII wieku. Dawniej dodawano do niej 33 zioła, obecnie ich liczbę zmniejszono do 27. Wódkę tę można spotkać pod postacią wódki sklepowej (gorzkiej i cierpkiej w smaku) oraz aptecznej (będącej specyfikiem oczyszczającym).

Kwas chlebowy

Jest to popularny napój bezalkoholowy, aczkolwiek w swoim składzie posiada niewielką ilość alkoholu. Wyróżnia się słodko – kwaśnym zapachem i jasnobrązową barwą. W smaku przypomina pieczony chleb. Napój doskonale gasi pragnienie, a po schłodzeniu długo utrzymuje niską temperaturę. Zwykle na dnie butelki pojawia się osad, ale wystarczy potrząsnąć butelką, aby się go pozbyć.

Obecnie należy do koncernu Coca – Cola.

Ser jabłkowy

Litwa słynie ze smacznych serów i twarogów. Najpopularniejszym produktem w tej kategorii produktów spożywczych jest ser jabłkowy, który tak naprawdę nie ma nic wspólnego z nabiałem. Jest do niego jedynie podobny z wyglądu oraz procesu produkcji. W rzeczywistości powstaje z jabłek, cynamonu i cukru.

Kindziuk i Skilandis

Zarówno kindziuk, jak i skilandis to bardzo twarde wędliny suszone bądź wędzone. Pierwszą z nich wyrabia się Auksztocie, a drugą na Suwalszczyźnie.

Sposób produkcji jest dość prosty. W przypadku kindziuka czysty świński pęcherz wypycha się mięsem, zaś na Suwalszczyźnie wypycha się świński żołądek. Mięso wieprzowe stosowane do produkcji tych wędlin musi być bardzo tłuste. Jeśli jest chude, to uzupełnia się je słoniną. Mieszankę przyprawia się do smaku czosnkiem roztartym z solą, zmielonym czarnym pieprzem, zmiażdżoną kolendrą, saletrą i cukrem. Tak przygotowaną wędlinę suszy się i wędzi.

Najpopularniejsze litewskie dania

Čeburėkai (czebureki) – podobne do polskich pierogów z nadzieniem, aczkolwiek są większe i smażone na głębokim oleju,

Didžkukuliai, Cepelinai (cepeliny) – identyczne jak polskie pyzy z nadzieniem,

Kastinys – żmudzkie danie zrobione ze śmietany, masła, dobrze przyprawione,

Kibinai (kibiny) – są podobne do polskich pierogów z nadzieniem, ale są znacznie większe. Piecze się je w piekarniku,

Koldūnai – (kołduny litewskie) – wyglądają i smakują jak polskie uszka z surowym nadzieniem,

Kugelis (kugiel) – to ziemniaczana babka ze skwarkami, zapieka się ją w piekarniku.

Šaltibarščiai (chłodnik litewski) – zupa podawana na zimno, zrobiona z buraków, ogórków, kwaśnego mleka, śmietany, jajek, koperku,

Švilpikai – to smażone, polskie kopytka,

Vėdarai – kiszka ziemniaczana,

Žemaičių blynai – (bliny żmudzkie) – grube placki z ziemniaków z nadzieniem mięsnym lub grzybowym.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.