Komunikacja miejska Wilna

Komunikacja – informacje ogólne

Komunikacja miejska w Wilnie jest dość dobrze rozwinięta. Podróżni mogą zdecydować się na przejazd autobusem, trolejbusem, taksówką oraz busami prywatnymi. Ceny biletów są znacznie niższe niż w Polsce.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.vilniustransport.lt.

W Wilnie istnieją 64 trasy autobusowe (numery od 1 do 87) oraz 20 tras trolejbusowych (numery od 1 do 20).

Wszyscy pasażerowie powinni wsiadać do autobusu lub trolejbusu przez przednie drzwi, a wychodzić przez pozostałe drzwi. Na przejazd transportem publicznym wprowadzony został bilet elektroniczny, ktory jest zawarty w Wileńskiej Karcie Miejskiej. Należy ukazać kartę dla kierowcy autobusu lub trolejbusa. Na prośbę kontrolera należy okazać Wileńską Kartę Miejską oraz dokument tożsamości.

Autobusy i trolejbusy

Tabor autobusowy w Wilnie jest w większości przypadków nowoczesny i luksusowy. Coraz rzadziej spotyka się stare i wysłużone porosyjskie autobusy. Są one niezbyt wygodne, ale dość szybkie. Autobusy kursują od ok. 4.00 do północy.

Bilety zarówno na autobus, jak i trolejbus sprzedaje kierowca. Można je również nabyć we wszystkich kioskach. Bilety okresowe można kupić w niektórych kioskach na dworcu kolejowym. Ceny biletów kształtują się następująco:

 • normalny – 2 lity
 • ulgowy (ulga 50%) -1 lit
 • ulgowy (ulga 80%) – 40 centów
 • normalny, kupiony u kierowcy -2.50 lita
 • ulgowy (ulga 50%) kupiony u kierowcy -1,25 lita
 • bilet całodobowy – 12 litów
 • bilet trzy dniowy 21 litów
 • bilet dziesięciodniowy – 41 litów (+ karta do kodowania 4 lity).

Taxi

Spod lotniska odjeżdżają tylko taksówki firmy Martonas, która jako jedyna posiada uprawnienia do obsługi pasażerów portów lotniczych. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, to warto zamówić taksówkę z innej korporacji. Ich numery telefonów, to: 1410, 1411, 1446, 1448, 1833, 1866. Średni koszt kursu realizowanego przez firmę Martonas między lotniskiem a starówką, to ok. 40-60 litów. Cena może się różnić w zależności od kierowcy czy pory dnia.

Mikrobusy

Mikrobusy posiadają najszerszy zasięg ze wszystkich innych środków komunikacji miejskiej. W dodatku kursują na najczęściej uczęszczanych trasach międzymiastowych.. Opłatę za przejazd reguluje się u kierowcy, wynosi ona ok. 3 litów.

Mikrobusy zatrzymują się niemal wszędzie. Jeśli chcemy z nich wysiąść, to po prostu trzeba o tym poinformować kierowcę.

Pociągi na Litwie

Nie są ani najnowocześniejszym, ani najszybszym środkiem komunikacji, chociaż czasem są szybsze od autobusu. Jeśli Państwo decydujecie się na podróż pociągiem – polecamy ekspres. Będzie szybciej i wygodniej. Polecamy odwiedzić stronę Lietuvos geležinkeliai. Korzystając z ­wyszukiwarki można się dowiedzieć rozkład wszystkich pociągów do wszystkich miast. Bilety można nabyć na dworcu kolejowym lub u konduktora w pociągu (za niedużą dopłatę).

Wileńska Karta Miejska

Wileńska Karta Miejska (Vilnius City Card) jest przeznaczona dla turystów zainteresowanych dokładniejszym poznaniem miasta. Są trzy rodzaje karty:

 • ważna 24 godz. z ważnym biletem na transport miejski;
 • ważna 24 godz. bez ważnego biletu na transport miejski;
 • ważna 72 godz. z biletem na transport miejski.

Właściciel karty może korzystać z miejskiego transportu (z wyjątkiem 24 godz. karty bez biletu na transport miejski), zwiedzać muzea, bezpłatnie uczestniczyć w pieszych wycieczkach. Z kartą można też otrzymać zniżki na zwiedzanie miasta autobusem lub mikrobusem, kupując bilety na koncerty, rozliczając się w restauracjach i kawiarniach, zamawiając usługi zdrowotne i noclegi. Karta jest imienna, ważna od momentu zakupu. Kartę można nabyć w Wileńskich Centrach Informacji Turystycznej.

Jedno przemyślenie nt. „Komunikacja miejska Wilna”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.