Komunikacja miejska Wilna


Komunikacja - informacje ogólne

Komunikacja miejska w Wilnie jest dość dobrze rozwinięta. Podróżni mogą zdecydować się na przejazd autobusem, trolejbusem, taksówką oraz busami prywatnymi. Ceny biletów są znacznie niższe niż w Polsce.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.vilniustransport.lt.

W Wilnie istnieją 64 trasy autobusowe (numery od 1 do 87) oraz 20 tras trolejbusowych (numery od 1 do 20).

Wszyscy pasażerowie powinni wsiadać do autobusu lub trolejbusu przez przednie drzwi, a wychodzić przez pozostałe drzwi. Na przejazd transportem publicznym wprowadzony został bilet elektroniczny, ktory jest zawarty w Wileńskiej Karcie Miejskiej. Należy ukazać kartę dla kierowcy autobusu lub trolejbusa. Na prośbę kontrolera należy okazać Wileńską Kartę Miejską oraz dokument tożsamości.

Autobusy i trolejbusy

Tabor autobusowy w Wilnie jest w większości przypadków nowoczesny i luksusowy. Coraz rzadziej spotyka się stare i wysłużone porosyjskie autobusy. Są one niezbyt wygodne, ale dość szybkie. Autobusy kursują od ok. 4.00 do północy.

Bilety zarówno na autobus, jak i trolejbus sprzedaje kierowca. Można je również nabyć we wszystkich kioskach. Bilety okresowe można kupić w niektórych kioskach na dworcu kolejowym. Ceny biletów kształtują się następująco:

 • normalny - 2 lity
 • ulgowy (ulga 50%) -1 lit
 • ulgowy (ulga 80%) - 40 centów
 • normalny, kupiony u kierowcy -2.50 lita
 • ulgowy (ulga 50%) kupiony u kierowcy -1,25 lita
 • bilet całodobowy - 12 litów
 • bilet trzy dniowy 21 litów
 • bilet dziesięciodniowy - 41 litów (+ karta do kodowania 4 lity).

Taxi

Spod lotniska odjeżdżają tylko taksówki firmy Martonas, która jako jedyna posiada uprawnienia do obsługi pasażerów portów lotniczych. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, to warto zamówić taksówkę z innej korporacji. Ich numery telefonów, to: 1410, 1411, 1446, 1448, 1833, 1866. Średni koszt kursu realizowanego przez firmę Martonas między lotniskiem a starówką, to ok. 40-60 litów. Cena może się różnić w zależności od kierowcy czy pory dnia.

Mikrobusy

Mikrobusy posiadają najszerszy zasięg ze wszystkich innych środków komunikacji miejskiej. W dodatku kursują na najczęściej uczęszczanych trasach międzymiastowych.. Opłatę za przejazd reguluje się u kierowcy, wynosi ona ok. 3 litów.

Mikrobusy zatrzymują się niemal wszędzie. Jeśli chcemy z nich wysiąść, to po prostu trzeba o tym poinformować kierowcę.

Pociągi na Litwie

Nie są ani najnowocześniejszym, ani najszybszym środkiem komunikacji, chociaż czasem są szybsze od autobusu. Jeśli Państwo decydujecie się na podróż pociągiem – polecamy ekspres. Będzie szybciej i wygodniej. Polecamy odwiedzić stronę Lietuvos geležinkeliai. Korzystając z ­wyszukiwarki można się dowiedzieć rozkład wszystkich pociągów do wszystkich miast. Bilety można nabyć na dworcu kolejowym lub u konduktora w pociągu (za niedużą dopłatę).

Wileńska Karta Miejska

Wileńska Karta Miejska (Vilnius City Card) jest przeznaczona dla turystów zainteresowanych dokładniejszym poznaniem miasta. Są trzy rodzaje karty:

 • ważna 24 godz. z ważnym biletem na transport miejski;
 • ważna 24 godz. bez ważnego biletu na transport miejski;
 • ważna 72 godz. z biletem na transport miejski.

Właściciel karty może korzystać z miejskiego transportu (z wyjątkiem 24 godz. karty bez biletu na transport miejski), zwiedzać muzea, bezpłatnie uczestniczyć w pieszych wycieczkach. Z kartą można też otrzymać zniżki na zwiedzanie miasta autobusem lub mikrobusem, kupując bilety na koncerty, rozliczając się w restauracjach i kawiarniach, zamawiając usługi zdrowotne i noclegi. Karta jest imienna, ważna od momentu zakupu. Kartę można nabyć w Wileńskich Centrach Informacji Turystycznej.

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


Wasze komentarze

jakas pani
3-dniowy bilet 21 litów

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Docelowo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Masz aktualne dane?
Pomóż nam być na bieżąco - zgłoś poprawkę lub dodaj swój komentarz.
Booking.com

Również na Docelowo:drukuj: 

Drukuj przewodnik - Wilno – komunikacja miejska
Booking.com
alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Wilno

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

54.6906,25.2698
Wilno