Park Łazienkowski – Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1; tel. 022 621-62-41, wewn. 234

Park Łazienkowski – Łazienki Królewskie w Warszawie jest zespołem pałacowo-parkowym, znanym głównie z licznych zabytków klasycystycznych.

Powstał w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Realizacji zadania podjęli się królewscy architekci: Dominik Merlini, Jan Chrystian Kamsetzer i Jan Chrystian Szuch. W wyniku ich pracy powstało miejsce do spacerowania i odpoczynku. Obecnie odbywają się tu również imprezy o charakterze kulturalnym rozrywkowym, sportowym i naukowym.

W Parku znajduje się wiele znanych miejsc i pomników. Przy wejściu głównym od Alei Ujazdowskich można podziwiać najsłynniejszy na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Latem w jego okolicach organizowane są koncerty muzyki chopinowskiej. Oprócz pomnika można zobaczyć Pomarańczarnię z oranżerią i salą teatru królewskiego, Biały Domek, w którym mieszkał król Francji Ludwik XVIII. Wiele zachwytów wzbudza także Pałac na Wodzie, który powstał jako rezydencja magnacka, ale od końca XVIII wieku był siedzibą królewską. Bez wątpienia jest to jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych pamiątek klasycystycznych. Niedaleko niej znajduje się letni Teatr na Wyspie. Wybudowano go w 1790 roku na wzór starożytnych ruin.

Przy północnym wyjściu z parku na ul. Agrykola znajduje się też historyczny gmach szkoły podchorążych. Budynek wiąże się z powstaniem listopadowym. Z kolei w sąsiedztwie południowego wyjścia istnieje minipole golfowe, stanica jeździecka oraz jedna z najbardziej prestiżowych restauracji stolicy – Belvedere.

Park Kultury i Park Linowy

ul. Maślaków 1, Warszawa Powsin, tel. 0 697-605-123, (0-22) 648-48-11

Park Kultury w Powsinie jest kompleksem przyrodniczo – rekreacyjnym, pięknie usytuowanym na górnym tarasie Skarpy Warszawskiej, w południowej części Warszawy.

Poza licznymi ścieżkami rowerowymi lub edukacyjnymi, istnieją tu również place zabaw, miejsca, w których można zorganizować grilla lub ognisko. Nie mówiąc już o muszli koncertowej lub Parku Linowym, w którym swoich sił mogą spróbować zarówno dzieci od piątego roku życia, jak i dorośli. Na odważnych czekają trzy trasy wspinaczkowe o zróżnicowanym stopniu trudności. Do dyspozycji chętnych oddano m.in. mosty linowe, tyrolkę i ścianki wspinaczkowe.

Park Kultury jest czynny non stop, zaś Park Linowy działa codziennie od 10.00 do 19.00, a w weekendy do 22.00.

Aquapark Wesolandia

ul. Wspólna 4, Warszawa Wesoła, tel. (22) 773 91 91

To jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Jego otwarcie nastąpiło w 2003 roku.

Chętni mogą skorzystać zespołu basenowego, solarium, gabinetów wellness, kortu tenisowego, sali do bilarda i restauracji. W ramach zespołu basenowego działa dzika rzeka, zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci, jacuzzi. Aquapark Wesolandia czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 22.00, a w soboty i w niedziele od 8.00 do 22.00.

Miejski Ogród Zoologiczny

ul. Ratuszowa 1/3, tel.: +48 022 619-40-41,

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie zajmuje 32 ha powierzchni. Po raz pierwszy został otwarty w 1928 roku. Na początku zajmował zaledwie 12 ha gruntu, na których znajdowało się około 500 okazów. Cztery lata temu było 3646 zwierząt, reprezentantów 489 gatunków.

Warszawskie ZOO posiada kilka interesujących obiektów. Jednym z nich jest największe rekinarium w Polsce, w którym żyje 13 przedstawicieli tego gatunku. Ponadto w nowym basenie żyją hipopotamy. Największym obiektem jest również tutejsze akwarium, które posiada długą na 10 metrów i blisko trzy metry wysoką, niedzieloną szybę o grubości 14 cm.

ZOO jest otwarte codziennie od 9.00 do 19.30, ale kasy funkcjonują godzinę krócej. Dzieci do 12 roku życia mogą odwiedzać ogród zoologiczny jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego

Aleje Ujazdowskie 4, tel. 022 628 75 14, 553 05 11

Ogród znajduje się niedaleko Łazienek Królewskich. Jest najmniejszym, a jednocześnie najstarszym ogrodem botanicznym w kraju. Liczy sobie około 200 lat. Można w nim zobaczyć bogatą kolekcję róż, pnączy, roślin leczniczych oraz użytkowych. Ponadto prowadzone są prace nad powstaniem kolekcji zagrożonych rodzimych odmian ozdobnych drzew i krzewów. Co ciekawe, na terenie ogrodu znajduje się zalążek Świątyni Opatrzności Bożej, która miała być zbudowana w tym miejscu. Kamień węgielny wmurowano już 3 maja 1792 roku.

Ogród Botaniczny działa między wiosną a jesienią. Godziny otwarcia są następujące: kwiecień – sierpień poniedziałek-piątek – 9:00-20:00; weekend – 10:00-20:00; wrzesień – październik codziennie – 10:00-18:00.

Centrum Opatrzności – Wotum Narodu Miejsce Kultu, Pamięci, Kultury

ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1

Na Centrum Opatrzności składa się również Muzeum Jana Pawła II i Kard. Stefana Wyszyńskiego, Panteon Wielkich Polaków oraz Sanktuarium Świątynia Opatrzności Bożej. Kościół powstaje u zbiegu ul. Klimczaka i przedłużeniu Sobieskiego (przyszła Aleja Rzeczypospolitej) w Wilanowie. W krypcie świątyni zostali już pochowani ksiądz Jan Twardowski – poeta i ksiądz Zdzisław Peszkowski – kapelan Rodzin Katyńskich. Jak już wspomniano, w Centrum powstanie też Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego, będące Wotum Wdzięczności dla tych osób.

Zwiedzanie Panteonu Wielkich Polaków odbywa się w soboty w godzinach 16.00 – 19.00, a w niedziele 10.00 – 19.00. Grupy zorganizowane wchodzą na teren Panteonu po wcześniejszym uzgodnieniu tej wizyty z księdzem proboszczem.

Taras widokowy na Okęciu

ul. Żwirki i Wigury 1, tel.: 022 650 11 11, 22 650 40 76

Z tarasu widokowego można zobaczyć całą płytę lotniska oraz to jak samoloty startują, lądują i podjeżdżają do rękawów dla pasażerów.

Taras jest czynny codziennie od 8.00 do 20.00. Obowiązują bilety wstępu w cenie: normalny – 3 zł, ulgowy – 2 zł.

Znak Polski Walczącej na Kopcu Powstania Warszawskiego

Do Znaku prowadzą najdłuższe schody w Warszawie, które mają aż 400 stopni i 40 podestów. Po drodze na szczyt można zobaczyć liczne krzyże powstańcze.

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano z gruzów Warszawy w latach 1946 – 1950. W 2000 roku odremontowano pomnik, zaś 4 lata później z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego uporządkowano całą okolicę Kopca.

Wspomniany Kopiec znajduje się po południowej stronie ulicy Bartyckiej. Wcześniej określano go mianem Kopca Czerniakowskiego.

Grób Ks. Jerzego Popiełuszko

Parafia p.w. Św. Stanisława Kostki, ul. Kardynała Stanisława Hozjusza 2, tel. 022 839 47 28, 839 35 38

Ks. Jerzy Popiełuszko przez pewien czasy był związany z tą parafią. Obecnie znajduje się tu jego grób, do którego pielgrzymują biskupi, kapłani, prezydenci i premierzy. 14 czerwca 1987 roku przy grobie świętego modlił się również Jan Paweł II.

Coraz częstsze są świadectwa, iż modlitwa przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki staje się źródłem nawróceń.

Centrum Nauki Kopernik

ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, tel. 022 596 41 00

W 2010 roku zostało otwarte jedno z najnowocześniejszych i najciekawszych centrów nauki w naszym kraju. Centrum Nauki Kopernik to niesamowita gratka dla dzieci i dorosłych. To prawdziwe królestwo eksperymentów, pomagających zrozumieć jak funkcjonuje świat; to raj dla ciekawych świata, w którym można samodzielnie przeprowadzać rozmaite doświadczenia i podglądać nowinki, nad którymi fachowcy dopiero pracują. W ramach Centrum Nauki Kopernik funkcjonuje kilka stałych ekspozycji. Są to wystawy zatytułowane: świat w ruchu, człowiek i środowisko, najmłodsi, strefa światła, korzenie cywilizacji, generacja i park odkrywców.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.