Komunikacja miejska Paryża

1. Rodzaje biletów

Komunikacja miejska w Paryżu należy bez wątpienia do jednej z najlepiej zorganizowanych w całej Europie. W dodatku można wybrać wiele sposobów komunikacji: tramwaj, autobus, metro, miejską kolej bądź autobus rzeczny czyli batobus.

Warto podkreślić, że także ceny biletów nie są zbyt wysokie. Ponadto istnieje wiele ich rodzajów, dzięki czemu można wybrać odpowiedni dla siebie i zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Bilety jednorazowe

Bilety jednorazowe nie są zbyt drogie, ale warto zorientować się w promocjach przygotowanych specjalnie dla turystów. Pozwala to na znaczne oszczędności. Należy pamiętać, że bilety uprawniają do podróżowania niemal wszystkimi liniami, oprócz następujących sytuacji:

  • autobusy poruszają się po przedmieściach i mają oddzielną taryfę,
  • czas przesiadki do metra lub kolejki RER jest dłuższy niż 1,5 godziny,
  • podczas przesiadki w autobusach nocnych.

Ceny biletów jednorazowych:

  • 1 bilet „t”: 1,70 Euro
  • karnet 10 biletów: 13,70 Euro – 50% zniżki dla dzieci między 4-9 rokiem życia

Karta Paris Visite Pass

W zależności od wybranej opcji karta Paris Visite Pass umożliwia podróżowanie po Paryżu przez jeden, dwa, trzy lub pięć dni. Dzięki niej można się poruszać albo od 1 do 3 stref, albo też od 1 do 6 i to bez konieczności zakupu dodatkowego mbiletu.

Oczywiście cena karty uzależniona jest od wybranej opcji. Poniżej podane są ceny przy założeniu że poruszamy się jedynie w 3 stefach. W przypadku sześciu stref trzeba założyć dwukrotnie większy wydatek. Dla dzieci w wieku do czterech do dziewięciu lat przygotowano 50 – procentową zniżkę, zaś dzieci do czwartego roku życia, o ile nie zajmują miejsca siedzącego, mogą przemieszczać się bezpłatnie.

Koszt biletów – zestawienie
Cennik biletów na karcie Visite Pass Bilet normalny Bilet ulgowy

1 dzień

10,85 euro

5,40 euro

2 dni

17,65 euro

8,80 euro

3 dni

24,10 euro

12,05 euro

5 dni

34,70 euro

17,35 euro

Omawiana karta umożliwia podróżowanie metrem, kolejką RER, autobusami, tramwajami, naziemną kolejką liniową na Montmartrze, Montmartrobusem, autobusami nocnymi (Noctilien), pociągami podmiejskimi (SNCF), autobusami ADATRIF i APTR. Zrozumiałym jest, że karta uaktywnia się dopiero w momencie pierwszego skorzystania ze środka komunikacji, a nie w momencie jej zakupu.

Miejsca sprzedaży karty Paris Visite Pass znajdują się m.in. na głównych stacjach metra, wszystkie stacjach RER, biurach handlowych, 150 paryskich hotelach, punktach sprzedaży biletów autobusowych, dworcach kolejowych SNCF, lotniskach, l’Office de Tourisme de Paris oraz biurach podróży funkcjonujących poza granicami Francji.

Szczegółowe informacje na temat karty można znaleźć na stronie www.ratp.info/touristes

CARTE ORANGE

Na Carte Orange powinni zdecydować się turyści, którzy będą przebywać w stolicy Francji nieco dłużej. Ważna jest bowiem przez tydzień lub przez miesiąc. Tym samym jej cena jest zależna od długości ważności karty oraz od ilości stref, w których m obowiązywać. Podczas zakupu karty można wybrać jedną, dwie lub maksymalnie osiem stref, w których ma być ważna. Trzeba też pamiętać o terminie zakupu karty: tygodniowa obowiązuje od poniedziałku do niedzieli, ale kupić można ją najpóźniej w środę. Z kolei karta miesięczna jest sprzedawana maksymalnie do 19 poprzedniego miesiąca. Obowiązuje od 1 do ostatniego dnia miesiąca. Za kartę tygodniową trzeba zapłacić ok. 16,30 euro, a za miesięczną – 53,50 euro.

Do wyrobienia karty niezbędne jest zdjęcie paszportowe. Carte Orange obowiązuje we wszystkich środkach komunikacji miejskiej.

BILET MOBILIS

Bilet Mobilis jest biletem jednodniowym, obowiązującym we wszystkich środkach komunikacji miejskiej. W najtańszej wersji kosztuje 5,60 euro.

2. Tramwaje

Paryskie tramwaje kursują od godz. 4.50 do 23.40. Kursują ze średnią częstotliwością co 6 minut. Wszystkie linie oznaczono kolorami, numerami i trasami przejazdów.

3. Metro

Podróżowanie paryskim metrem można rozpocząć o godz. 5.30, zaś zakończyć o 1.20. Metro kursuje bardzo często, co 2 – 8 minut. Poszczególne stacje znajdują się w półkilometrowej odległości od siebie. Wszystkie linie metra zostały oznaczone kolorami, numerami i trasami przejazdu.

Olyval to llinia metra dowożąca pasażerów na lotnisko Orly ze stacji RER Antony, podróż trwa ok. 8 min. Chcąc dostać się ze stacji Antony do centrum Paryża lub gdzieś indziej, należy przesiąść się tam do kolejki RER lub autobusu.

Metro kursuje co 4-7 min.

Cena Orly – Antony: 7,20/3,60 euro dorośli/dzieci 4-11 lat, na tej trasie akceptowana jest karta PARIS VISITE PASS zones 1-5.

cena Orly – Paryż: 9,10/4,55 euro dorośli/dzieci 4-11 lat, na tej trasie akceptowana jest karta PARIS VISITE PASS zones 1-5.

4. Miejska sieć kolejowa RER

Miłośnicy kolei miejskiej RER mogą korzystać z jej usług od 4.45 do 1.30. Kolej stanowi doskonałe połączenie z siecią metra. Podobnie jak inne środki komunikacji, tak i ona została oznaczona kolorami, numerami i trasą przejazdu.

RER zasięgiem obejmuje o wiele większy obszar niż metro. Region obsługiwany jest przez pięć linii : A, B, C, D, E i zapewnia szybkie połączenie między Paryżem i jego przedmieściami. Godziny kursowania RER od godz. 4 do godz. 1.20. W szybkiej kolei podmiejskiej obowiązuje inny rodzaj biletów niż na metro.

5. Autobusy

Paryskie autobusy kursują stosunkowo krótko, bowiem wyjeżdżają z zajezdni o godz. 5.30, a wracają do niej o godz. 20.30. Poszczególne linie oznaczono numerami i trasami przejazdów. Warto pamiętać, że dwucyfrowe numery linii oznaczają, iż autobus jeździ tylko i wyłącznie w granicach miasta. Z kolei autobusy o trzycyfrowym numerze poruszają się po mieście i jego przedmieściach. Jeśli trafimy na autobus z przekreślonym numerem, to będzie oznaczać, że autobus nie zatrzymuje się na wszystkich przystankach występujących na trasie.

6. Roissybus

Roissybus to linia autobusowa, poruszająca się pomiędzy portem lotniczym im. Charles de Gaulle’a a dzielnicą Opera. Średni czas podróży wynosi 45 – 60 minut. Przystanek Roissybus zlokalizowano na rogu ulic Scribe i Auber. Autobus wyrusza w nową trasę średnio co kwadrans. Kursowanie rozpoczyna o godz. 5.35 a kończy o 23.05. Za bilet trzeba zapłacić ok. 6 euro. Cena biletu to 8,60 euro, na tej trasie akceptowana jest karta PARIS VISITE PASS na strefy 1-5 (zones 1-5).

7. Open Tour

Open Tour to linia autobusowa przygotowana specjalnie dla turystów odwiedzających stolicę Francji. Obsługują ją autobusy piętrowe.

Linia Open Tour porusza się czterema trasami:

  • Paris Grand Tour
  • Montparnasse – Saint-Germain
  • Bastille – Bercy
  • Montmartre – Grands-Boulevards.

Kursuje od poniedziałku do niedzieli. Za bilet jednodniowy trzeba zapłacić 25 euro, a za dwudniowy – 28 euro; ulgowy kosztuje 22 euro. Dzieci w wieku 4 – 11 lat płacą (bez względu na to czy jest to bilet jedno -, czy dwudniowy) – 12 euro.

8. Montmartrobus

Zaledwie 1,50 euro kosztuje bilet na autobus poruszający się po znanej dzielnicy Montmartre. Można nim dostać się do wszystkich najważniejszych miejsc w dzielnicy. Autobus kursuje co 12 minut w godz. 7.30 – 20.15. Bieg rozpoczyna w okolicach placu Pigalle, a kończy na Mairie du 18e.

9. Batobus

Batobusem można się poruszać po Sekwanie, bowiem jest to autobus wodny. Na swojej trasie ma 8 przystanków, na których można nabyć bilety. Te ostatnie obowiązują przez jeden, dwa lub pięć dni i kosztują odpowiednio 12, 14 ,17 euro za bilet normalny.

10. Orlybus

Orlybus – linia autobusowa dowożąca pasażerów na lotnisko Orly z Place Denfert-Rochereau w Paryżu, podróż trwa ok. 30min.

Autobus kursuje co 15-20 min.

Cena: 6,00 euro, na tej trasie akceptowana jest karta PARIS VISITE PASS na strefy 1-5 (zones 1-5).

2 przemyślenia nt. „Komunikacja miejska Paryża”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.