Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych (Musee Royaux des Beaux Arts)

W Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych znajdują się interesujące, wyjątkowo bogate kolekcje sztuki belgijskiej. Obiekt składa się z dwóch części: Muzeum Sztuk Dawnych oraz Muzeum Sztuk Nowoczesnych. W pierwszym z nich można podziwiać m.in. malarstwo Piotra Breugla, autora słynnego „Upadku Ikara”. Ponadto przechowywane i prezentowane są tu dzieła Rubensa. Z kolei Muzeum Sztuk Nowoczesnych wyróżnia się dziełami surrealistów, np. Paula Delvaux.

Adres: Rue du Musée 9, 1000 Brussel, Tel. +32.(0)2.508.32.11

Pałac Sztuk Pięknych (Paleis voor Schone Kunsten – Palais de beaux-arts)

Pałac Sztuk Pięknych określany jest również mianem Pałacu Sztuki. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem odbywają się tu liczne koncerty, wystawy, przedstawienia teatralne. Działa tu nawet kino.

Budynek został zaprojektowany przez słynnego architekta Victora Horta. Wybudowano go w latach 1922 – 1927. W jego wnętrzu mieści się duża sala koncertowa. Jest tam też sporo powierzchni wystawienniczej.

Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek powstało ponad 30 lat temu. Wzięło się z pasji dzieci i rodziców, którzy namiętnie kolekcjonowali zabawki. Początkowo nie miało jednak swojej siedziby. Eksponaty przedstawiono na różnorodnych wystawach, w centrach handlowych, podczas targów. Niestety, wiele zabawek uległo w ten sposób zniszczeniu, chociażby z powodu nieustannego pakowania, rozpakowywania, przewożenia i przestawiania z miejsca na miejsce. W końcu udało się znaleźć stałą siedzibę, która znajduje się obecnie przy Rue de l’Association 24.

W muzeum znajdują się zabawki z różnych epok i krajów. Wiele radości najmłodszym zwiedzającym sprawie bieganie wokół olbrzymiego stołu (4×6 m), po którym jeździ kolejka… Oprócz tego można podziwiać przepięknie i bogato ubrane lalki, modele dawnych pojazdów i najnowocześniejszych samochodów. Warto dodać, że muzeum jest prywatną inicjatywą, w związku z czym funkcjonuje przez cały rok. Otwarte jest od 10.00 do 12.00 i od 14.00 do 18.00. Bilet wstępu normalny kosztuje 5,50 euro, dla dzieci, studentów i seniorów – 4,50 euro zaś dla całych rodzin – 18 euro.

Muzeum Wiktora Horta (Musée Victor Horta)

Muzeum Wiktora Horta znajduje się w jego dawnym domu. Uważa się go za jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych architektów i projektantów w stylu europejskiej secesji. Niektórzy uznają go za pierwszą osobę, która wprowadziła ten styl do architektury. Wynika to m.in. z faktu, iż już w 1892-1893 roku powstał według jego pomysłów Hotel Tassel.

W muzeum znajduje się wiele pamiątek oraz rzeczy osobistych pozostawionych przez tego architekta. Można też podziwiać szkice i projekty wykonane jego ręką.

Muzeum jest czynne codziennie poza poniedziałkami, 1 stycznia, Wielkanocą, 1 maja, Dniem Wniebowstąpienia, 21 lipca, 15 sierpnia, 1 i 11 listopada, 25 grudnia. W godzinach porannych mogą je zwiedzać jedynie zorganizowane, maksymalnie 15 – osobowe grupy. Od 14.00 do 17.30 muzeum jest czynne dla indywidualnych zwiedzających. Bilet normalny kosztuje 7 euro, dla studentów i seniorów – 3,50 euro, zaś dla uczniów szkół podstawowych i średnich – 2,50 euro.

Muzeum Instrumentów Muzycznych (Musee Instrumental du Conservatoire de Musique)

W Muzeum zgromadzono wyjątkowo bogate zbiory instrumentów muzycznych. Znajdzie się tu coś interesującego zarówno dla fana instrumentów klawiszowych, jak i smyczkowych. Oddzielną wystawę poświęcono postaci i dokonaniom Adolfa Saxowa, urodzonego w Brukseli konstruktora saksofonu.

Muzeum Strojów (Musée du Costume et de la Dentelle)

Omawiane muzeum mieści się przy rue de la Violette 6, w pobliżu Grand Place. To obiekt przeznaczony szczególnie dla miłośników mody i słynnych brukselskich koronek. Ponadto można tu zobaczyć stroje począwszy na ubiorach z XVI, a skończywszy na XIX wieku.

Pozostałe artykuły nt. tego miasta znajdziesz rozwijając MENU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.