Ciekawe miejsca w Amsterdamie


Kanały

W Amsterdamie jest 165 kanałów i 1281 mostów, więc nie bez powodu miasto nazywane jest czasem Wenecją Północy.

Gęsta sieć ponad 160 kanałów oplatających Amsterdam ma decydujący wpływ na niepowtarzalny urok holenderskiej stolicy. Większość adresów w szerokim centrum podaje nr posesji przy nazwach kanałów, a nie ulic. Wędrówka po starym Amsterdamie jest zawsze spacerem wzdłuż wody.

Kanały AmsterdamuAmsterdamskie kanały są dziełem XVII wiecznych urbanistów. Budowę siatki, która miała być środkiem zaradczym na coraz większą ciasnotę w szybko rozwijającej się aglomeracji, rozpoczęto w roku 1613, posuwając się w szerz miasta z zachodu na wschód. System był gotowy w r. 1656. W następnych dziesięcioleciach szlaków wodnych w Amsterdamie przybywało, ale były to już tylko odosobnione inwestycje, nie dorównujące skalą odważnej wizji planistów siedemnastowiecznych.

Coffee shopy

Zgodnie z literą prawa obrót narkotykami jest w Holandii, jak w każdym kraju świata, zabroniony, ale władze od czasów rewolucji obyczajowej przełomu lat 60 i 70 stosują metodę przyzwolenia na kontrolowany handel niewielkimi porcjami (do 5 gramów) tzw. narkotyków miękkich. To, unikalne w skali globu podejście, niezależnie od tego jaka jest nasza opinia o tego typu polityce, ma również niewątpliwy wpływ na atmosferę panującą w mieście. Ujmując rzecz kolokwialnie: Amsterdam jest najbardziej wyluzowaną z europejskich stolic. Wizyta w jednym z setek coffee shopów w mieście musi być żelaznym punktem pobytu. Nie chodzi nawet o to by kupić, czy zapalić, chodzi o to, żeby chociaż wejść i zobaczyć jak to wygląda, bo legalny skręt jest częścią lokalnego folkloru, jak guiness w Dublińskim pubie, czy świeża bagietka z paryskiej piekarni.

Red light district

Czerwona dzielnicaDe Wallen, dzielnica czerwonych latarni, w sercu starego Amsterdamu to najsłynniejszy legalny dom publiczny na świecie. W plątaninie wąskich uliczek, alejek, zakamarków i zaułków, mieszczą się setki maciupkich, jednopokojowych mieszkanek w których panie uprawiające najstarszy zawód świata oferują swoje usługi. Wszystkie, co do jednego, mieszkanka mają okna wychodzące na ulicę, we wszystkich oknach palą się czerwone lampki i pod wszystkimi lampkami prezentują się, niczym ciastka w cukierni, skąpo odziane dziewczęta.

Heineken Brewery

Browar HeinekenBrowar Heineken został założony w Amsterdamie, w 1864 roku przez Gerarda Adriaana Heinekena. Rodzina Heineken pozostawała w ścisłych władzach przedsiębiorstwa i miała realny wpływ na jego rozwój i kontrolę jakości warzonego pod marką Heineken piwa, do aż 2002 roku, kiedy zmarł wnuk założyciela Freddy Heineken.
Zwiedzającym udostępniony jest budynek oryginalnego browaru z 1867 roku, w którym warzono piwo do 1988 roku. W muzeum można poznać metodę produkcji heinekena, historię firmy, a także, rzecz jasna, napić się zimnego piwa.

 

Poleć nas: Poleć na Facebook'u Poleć na Google+


Wasze komentarze

Sylwia
Pieknie
anonim
Polecam muzeum sexu w amsterdamie i strachu oraz madame

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.
Docelowo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj swój komentarz.
Booking.com

Również na Docelowo:drukuj: 

Drukuj przewodnik - Amsterdam - ciekawe miejsca
Booking.com
alicante amsterdam ateny barcelona berlin bratyslawa bruksela budapeszt bukareszt burgas dublin dubrownik florencja hanower helsinki istambuł kijów kopenhaga kraków lizbona londyn lwów madryt mediolan monachium moskwa odessa oslo paryż poznań praga ryga rzym sankt petersburg split sztokholm tallinn warszawa wenecja wiedeń wilno
Amsterdam

Rezerwuj NOCLEG bez żadnej opłaty (hotel / hostel / pensjonat / B&B)

Zameldowanie:
 - 

Wymeldowanie:
  

Cel podróży:

Sortuj wg:

52.3731,4.8933
Amsterdam